ITT Cannon, LLC KPT06B14-18PY
KPT06B14-18PY picture photo
Mfg. Part Number
KPT06B14-18PY
Brief Description
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE
Datasheet Download
KPT06B14-18PY.pdf
Availability of KPT06B14-18PY
QUANTITY
KPT06B14-18PY Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06B14-18PY
Internal Part NumberEIS-KPT06B14-18PY
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06B14-18PY
Related LinksKPT06B, KPT06B14-18PY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06B14-18PY Details Description
Related parts for KPT06B14-18PY
KIT EVALUATION FOR MAX15034 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 240IO 388FPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE GLAND M16 BLACK datasheet.pdf
FUSE 5X20MM 0.125A 250V FST datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 20A datasheet.pdf