ITT Cannon, LLC KPT06E14-15SWA206
KPT06E14-15SWA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E14-15SWA206
Brief Description
CONN PLUG 15POS W/SKT INLINE
Datasheet Download
KPT06E14-15SWA206.pdf
Availability of KPT06E14-15SWA206
QUANTITY
KPT06E14-15SWA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E14-15SWA206
Internal Part NumberEIS-KPT06E14-15SWA206
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E14-15SWA206
Related LinksKPT06E14, KPT06E14-15SWA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E14-15SWA206 Details Description
Related parts for KPT06E14-15SWA206
CONN SPRING CONT 21 POS .295 SMD datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL BLUE DIFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.6V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.655" 5MM 3LD datasheet.pdf