ITT Cannon, LLC KPT06E20-41S
KPT06E20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06E20-41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06E20-41S.pdf
Availability of KPT06E20-41S
QUANTITY
KPT06E20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06E20-41S
Internal Part NumberEIS-KPT06E20-41S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06E20-41S
Related LinksKPT06E, KPT06E20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06E20-41S Details Description
Related parts for KPT06E20-41S
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6WSON datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12-D datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
2598 5285 54 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf