ITT Cannon, LLC KPT06F20-41S
KPT06F20-41S picture photo
Mfg. Part Number
KPT06F20-41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
KPT06F20-41S.pdf
Availability of KPT06F20-41S
QUANTITY
KPT06F20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT06F20-41S
Internal Part NumberEIS-KPT06F20-41S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT06F20-41S
Related LinksKPT06F, KPT06F20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT06F20-41S Details Description
Related parts for KPT06F20-41S
BOARD EVAL LIGHTING L6569 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 10V 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf