ITT Cannon, LLC KPT07E18-11S
KPT07E18-11S picture photo
Mfg. Part Number
KPT07E18-11S
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
KPT07E18-11S.pdf
Availability of KPT07E18-11S
QUANTITY
KPT07E18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT07E18-11S
Internal Part NumberEIS-KPT07E18-11S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC, 1400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT07E18-11S
Related LinksKPT07E, KPT07E18-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT07E18-11S Details Description
Related parts for KPT07E18-11S
CONN CAP 6POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 12-10AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf