ITT Cannon, LLC KPT2E12-10SEXA206
KPT2E12-10SEXA206 picture photo
Mfg. Part Number
KPT2E12-10SEXA206
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPT2E12-10SEXA206.pdf
Availability of KPT2E12-10SEXA206
QUANTITY
KPT2E12-10SEXA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of KPT2E12-10SEXA206
Internal Part NumberEIS-KPT2E12-10SEXA206
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPT2E12-10SEXA206
Related LinksKPT2E12-, KPT2E12-10SEXA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPT2E12-10SEXA206 Details Description
Related parts for KPT2E12-10SEXA206
RES SMD 1.24K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 100MW VTFP datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 28AWG SHLD datasheet.pdf
MIN D FE PCR 50 POLE_S4_6,3 MM S datasheet.pdf
CB BTS MARK 59 8 ASY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.8A 55 MOHM TH datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 150 OHM 36LBGA datasheet.pdf