ITT Cannon, LLC KPTC2E12-8SRMB
KPTC2E12-8SRMB picture photo
Mfg. Part Number
KPTC2E12-8SRMB
Brief Description
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
KPTC2E12-8SRMB.pdf
Availability of KPTC2E12-8SRMB
QUANTITY
KPTC2E12-8SRMB Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTC2E12-8SRMB
Internal Part NumberEIS-KPTC2E12-8SRMB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPTC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTC2E12-8SRMB
Related LinksKPTC2E1, KPTC2E12-8SRMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTC2E12-8SRMB Details Description
Related parts for KPTC2E12-8SRMB
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0404 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 700K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEAD datasheet.pdf
MICRO 51 F 8" YEL datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES 118 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf