ITT Cannon, LLC KPTC2E22-55PCMB
KPTC2E22-55PCMB picture photo
Mfg. Part Number
KPTC2E22-55PCMB
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
KPTC2E22-55PCMB.pdf
Availability of KPTC2E22-55PCMB
QUANTITY
KPTC2E22-55PCMB Order Process
Ship out your order
Specifications of KPTC2E22-55PCMB
Internal Part NumberEIS-KPTC2E22-55PCMB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, KPTC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KPTC2E22-55PCMB
Related LinksKPTC2E2, KPTC2E22-55PCMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KPTC2E22-55PCMB Details Description
Related parts for KPTC2E22-55PCMB
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A .318 datasheet.pdf