TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KRP-5AG-120
KRP-5AG-120 picture photo
Mfg. Part Number
KRP-5AG-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
KRP-5AG-120.pdf
Availability of KRP-5AG-120
QUANTITY
KRP-5AG-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KRP-5AG-120
Internal Part NumberEIS-KRP-5AG-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKRP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KRP-5AG-120
Related LinksKRP-5, KRP-5AG-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KRP-5AG-120 Details Description
Related parts for KRP-5AG-120
RES KIT 1K-9.76K 1/4W 19200PCS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP SP6T TOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247 datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .76AULF 14CKT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 49MM datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X3 W/ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf