Fairchild Semiconductor KSC1008CYBU
KSC1008CYBU picture photo
Mfg. Part Number
KSC1008CYBU
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
Datasheet Download
KSC1008CYBU.pdf
Availability of KSC1008CYBU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KSC1008CYBU Order Process
Ship out your order
Specifications of KSC1008CYBU
Internal Part NumberEIS-KSC1008CYBU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 14/Mar/2011
PCN Design/SpecificationCopper Lead Frame 12/Oct/2007
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingBulk
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic400mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 50mA, 2V
Power - Max800mW
Frequency - Transition50MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSC1008CYBU
Related LinksKSC10, KSC1008CYBU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
KSC1008CYBU Details Description
Related parts for KSC1008CYBU
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 30POS AU datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 71.3 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
44011RC THERMISTOR ROHS COMPLI datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 38V 120-277 datasheet.pdf