Eaton (formerly Cooper Bussmann) KSR-2R8334-R
KSR-2R8334-R picture photo
Mfg. Part Number
KSR-2R8334-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 330MF -20% +80% 2.8V SMD
Datasheet Download
KSR-2R8334-R.pdf
Availability of KSR-2R8334-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KSR-2R8334-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KSR-2R8334-R
Internal Part NumberEIS-KSR-2R8334-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKSL, KSR Series 2/Jun/2010
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KSR
PackagingBulk
Capacitance330mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.8V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationSolder Tab (s)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseCoin, Thin Terminals - Same Sides
Lead Spacing-
Size / Dimension0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSR-2R8334-R
Related LinksKSR-2R, KSR-2R8334-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KSR-2R8334-R Details Description
Related parts for KSR-2R8334-R
CAP FILM 3900PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 25 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
06 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
HAR-BUS 64 TOP TOOL ENCOMPASSED datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf