GE Critical Power KSTW010A0A41Z
KSTW010A0A41Z picture photo
Mfg. Part Number
KSTW010A0A41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet Download
KSTW010A0A41Z.pdf
Availability of KSTW010A0A41Z
QUANTITY
KSTW010A0A41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of KSTW010A0A41Z
Internal Part NumberEIS-KSTW010A0A41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBarracuda™ Series DC-DC Converters
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package75
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ KSTW010A0A
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSTW010A0A41Z
Related LinksKSTW01, KSTW010A0A41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
KSTW010A0A41Z Details Description
Related parts for KSTW010A0A41Z
RES 125 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
FIBER OPTICS THRU BEAM 636000206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 13.8V 10W datasheet.pdf
CONN MALE 20POS SILVER WIRE WRAP datasheet.pdf