GE Critical Power KSTW015A0F41-SRZ
KSTW015A0F41-SRZ picture photo
Mfg. Part Number
KSTW015A0F41-SRZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 15A 50W
Datasheet Download
KSTW015A0F41-SRZ.pdf
Availability of KSTW015A0F41-SRZ
QUANTITY
KSTW015A0F41-SRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of KSTW015A0F41-SRZ
Internal Part NumberEIS-KSTW015A0F41-SRZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package140
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ KSTW015A0F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSTW015A0F41-SRZ
Related LinksKSTW015A, KSTW015A0F41-SRZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
KSTW015A0F41-SRZ Details Description
Related parts for KSTW015A0F41-SRZ
CONN RECEPT WALL MNT 5POS W/PINS datasheet.pdf
IC DRIVER BALLAST CFL/TL 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC P600 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.44K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINI-USB CONNECTING CABLE 3M datasheet.pdf
RES 90.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 27A 8VSON datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC RELAY SP-NO 120MA 6SMD datasheet.pdf