Microchip Technology KSZ8041TLI
KSZ8041TLI picture photo
Mfg. Part Number
KSZ8041TLI
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC ETHERNET PHY IND 48-TQFP
Datasheet Download
KSZ8041TLI.pdf
Availability of KSZ8041TLI
QUANTITY
KSZ8041TLI Order Process
Ship out your order
Specifications of KSZ8041TLI
Internal Part NumberEIS-KSZ8041TLI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTray
TypeTransceiver
ProtocolMII, RMII
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TQFP
Supplier Device Package48-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KSZ8041TLI
Related LinksKSZ80, KSZ8041TLI Datasheet, Microchip Technology Distributor
KSZ8041TLI Details Description
Related parts for KSZ8041TLI
AC/DC CONVERTER 48V 650W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.8V 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A POWERDI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 51A 0.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf