United Chemi-Con KTF101B104K31N0T00
KTF101B104K31N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTF101B104K31N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
KTF101B104K31N0T00.pdf
Availability of KTF101B104K31N0T00
QUANTITY
KTF101B104K31N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTF101B104K31N0T00
Internal Part NumberEIS-KTF101B104K31N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTF101B104K31N0T00
Related LinksKTF101B10, KTF101B104K31N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTF101B104K31N0T00 Details Description
Related parts for KTF101B104K31N0T00
CONN RCPT 80POS .050 VERT SCA-2 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 500MSPS 68-QFN datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 151.2W 6.3A datasheet.pdf