Rohm Semiconductor KTR03EZPF5604
KTR03EZPF5604 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF5604
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF5604.pdf
Availability of KTR03EZPF5604
QUANTITY
KTR03EZPF5604 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF5604
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF5604
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF5604
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF5604 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF5604 Details Description
Related parts for KTR03EZPF5604
IC DUAL UART W/FIFO 3.3V 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/PG 34CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf