Rohm Semiconductor KTR03EZPF7R50
KTR03EZPF7R50 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPF7R50
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPF7R50.pdf
Availability of KTR03EZPF7R50
QUANTITY
KTR03EZPF7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPF7R50
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPF7R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPF7R50
Related LinksKTR03E, KTR03EZPF7R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPF7R50 Details Description
Related parts for KTR03EZPF7R50
FILTER COMM LINE W/EMP 1A 100VAC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 50ppm 12pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 610MA 750 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
47UF 63V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf