Rohm Semiconductor KTR03EZPJ391
KTR03EZPJ391 picture photo
Mfg. Part Number
KTR03EZPJ391
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
KTR03EZPJ391.pdf
Availability of KTR03EZPJ391
QUANTITY
KTR03EZPJ391 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR03EZPJ391
Internal Part NumberEIS-KTR03EZPJ391
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage KTR Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR03EZPJ391
Related LinksKTR03E, KTR03EZPJ391 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR03EZPJ391 Details Description
Related parts for KTR03EZPJ391
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 180A H2PAK datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 10W DO213AA datasheet.pdf
Connector Header 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf