Rohm Semiconductor KTR10EZPF1820
KTR10EZPF1820 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF1820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF1820.pdf
Availability of KTR10EZPF1820
QUANTITY
KTR10EZPF1820 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF1820
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF1820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF1820
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF1820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF1820 Details Description
Related parts for KTR10EZPF1820
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY DUAL 40A 240V ZC 4-15VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH SRL I/O 14-SOIC datasheet.pdf
14P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
ACCY DATALAMP HOLDER 3/8 TURRET datasheet.pdf
4CKT 2.5 L/P WAFER ASSY 526804AX datasheet.pdf
ZETA 3004 4 WAY M20 CAST IR datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf