Rohm Semiconductor KTR10EZPF2872
KTR10EZPF2872 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF2872
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF2872.pdf
Availability of KTR10EZPF2872
QUANTITY
KTR10EZPF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF2872
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF2872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF2872
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF2872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF2872 Details Description
Related parts for KTR10EZPF2872
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 169-BGA datasheet.pdf
RUN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPIRALWRAP .5'' POLY 100FT/RL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf