Vishay/Dale RNC55J2801BSB14
RNC55J2801BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2801BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2801BSB14.pdf
Availability of RNC55J2801BSB14
QUANTITY
RNC55J2801BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2801BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J2801BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2801BSB14
Related LinksRNC55J2, RNC55J2801BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2801BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J2801BSB14
CONN HEADER ZH TOP 11POS 1.5MM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20DIP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 700VAC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 36"W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf