Vicor Corporation V28B28T150BG3
V28B28T150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V28B28T150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28T150BG3.pdf
Availability of V28B28T150BG3
QUANTITY
V28B28T150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28T150BG3
Internal Part NumberEIS-V28B28T150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28T150BG3
Related LinksV28B28, V28B28T150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28T150BG3 Details Description
Related parts for V28B28T150BG3
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 7NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 8MM END PLATE datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 440MA 720 MOHM datasheet.pdf
STARTER KIT FOR STM32W108 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 150V 15A TO-3P datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf