Rohm Semiconductor KTR10EZPF5110
KTR10EZPF5110 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF5110
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF5110.pdf
Availability of KTR10EZPF5110
QUANTITY
KTR10EZPF5110 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF5110
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF5110
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF5110
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF5110 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF5110 Details Description
Related parts for KTR10EZPF5110
RES 56.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 10V DRIVE LPTS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 10W DO213AA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
APH97-3101A20-6P datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 25 V datasheet.pdf