Rohm Semiconductor KTR10EZPF7151
KTR10EZPF7151 picture photo
Mfg. Part Number
KTR10EZPF7151
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
KTR10EZPF7151.pdf
Availability of KTR10EZPF7151
QUANTITY
KTR10EZPF7151 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR10EZPF7151
Internal Part NumberEIS-KTR10EZPF7151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR10EZPF7151
Related LinksKTR10E, KTR10EZPF7151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR10EZPF7151 Details Description
Related parts for KTR10EZPF7151
FLEX CABLE - AFF08A/AF08/AFF08A datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SPI/SRL 250K 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 324TFBGA datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TFT 3.7"LCD COLOR W/LED BCK LT datasheet.pdf
CRYSTAL 10.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf