Rohm Semiconductor KTR18EZPF1072
KTR18EZPF1072 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1072
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1072.pdf
Availability of KTR18EZPF1072
QUANTITY
KTR18EZPF1072 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1072
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1072
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1072
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1072 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1072 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1072
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V LOW PWR 28DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
DIODE GEN 250V 100MA SSMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
1X4 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf