Rohm Semiconductor KTR18EZPF2701
KTR18EZPF2701 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2701
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2701.pdf
Availability of KTR18EZPF2701
QUANTITY
KTR18EZPF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2701
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2701
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2701
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2701 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2701
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 38-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 52.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/2.6V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 28-DFN datasheet.pdf
RES 0.075 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
BNC ADAPTER 5MM NONTERMINATED datasheet.pdf