Rohm Semiconductor KTR18EZPF4701
KTR18EZPF4701 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF4701
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF4701.pdf
Availability of KTR18EZPF4701
QUANTITY
KTR18EZPF4701 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF4701
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF4701
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF4701
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF4701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF4701 Details Description
Related parts for KTR18EZPF4701
FUSE CERM 2.8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201AD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HARDWARE PKT CABLE PULL L SWITCH datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.6K OHM 0.25% 0.3W 0805 datasheet.pdf