Rohm Semiconductor KTR25JZPF36R0
KTR25JZPF36R0 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPF36R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPF36R0.pdf
Availability of KTR25JZPF36R0
QUANTITY
KTR25JZPF36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPF36R0
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPF36R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPF36R0
Related LinksKTR25J, KTR25JZPF36R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPF36R0 Details Description
Related parts for KTR25JZPF36R0
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER -54.5V 1950W datasheet.pdf
TWEEZER BLUNT 3.15" datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
T-1 BI-PIN BASE INCND LP datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 16 GA datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 300VAC AXIAL datasheet.pdf