United Chemi-Con KTS251B684K43N0T00
KTS251B684K43N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTS251B684K43N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
KTS251B684K43N0T00.pdf
Availability of KTS251B684K43N0T00
QUANTITY
KTS251B684K43N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTS251B684K43N0T00
Internal Part NumberEIS-KTS251B684K43N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTS251B684K43N0T00
Related LinksKTS251B68, KTS251B684K43N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTS251B684K43N0T00 Details Description
Related parts for KTS251B684K43N0T00
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR OMNIPOLAR HALLEFFECT DGTL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
INDICATOR NEON CLEAR PANEL MNT datasheet.pdf
ANT YAGI 12ELEM 440MHZ BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf