TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUHP-11AT1-120
KUHP-11AT1-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUHP-11AT1-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Datasheet Download
KUHP-11AT1-120.pdf
Availability of KUHP-11AT1-120
QUANTITY
KUHP-11AT1-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUHP-11AT1-120
Internal Part NumberEIS-KUHP-11AT1-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model6-1393114-5.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUHP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.9 VA
Coil Resistance1.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUHP-11AT1-120
KUHP-11AT1-120 Details Description
Related parts for KUHP-11AT1-120
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf