TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-5A55-120
KUP-5A55-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-5A55-120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Datasheet Download
KUP-5A55-120.pdf
Availability of KUP-5A55-120
QUANTITY
KUP-5A55-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-5A55-120
Internal Part NumberEIS-KUP-5A55-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Plug-In Relays
3D Model6-1393118-3.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.5mA
Coil Voltage120VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.1 VA
Coil Resistance2.25 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-5A55-120
Related LinksKUP-5A, KUP-5A55-120 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-5A55-120 Details Description
Related parts for KUP-5A55-120
FUSEBLOCK 2POLE 14MMX51MM DNRAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf