JAE Electronics KX15-70K4DE
KX15-70K4DE picture photo
Mfg. Part Number
KX15-70K4DE
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 70POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-70K4DE.pdf
Availability of KX15-70K4DE
QUANTITY
KX15-70K4DE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-70K4DE
Internal Part NumberEIS-KX15-70K4DE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights6mm, 9mm, 12mm, 15mm, 18mm
Height Above Board0.226" (5.74mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-70K4DE
Related LinksKX15-, KX15-70K4DE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-70K4DE Details Description
Related parts for KX15-70K4DE
LEAD TEST ALLIG CLIP 12" RED/BLK datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 4A TO225 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf