JAE Electronics KX15-70N2DE
KX15-70N2DE picture photo
Mfg. Part Number
KX15-70N2DE
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 70POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-70N2DE.pdf
Availability of KX15-70N2DE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KX15-70N2DE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-70N2DE
Internal Part NumberEIS-KX15-70N2DE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package73
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 7mm, 10mm, 13mm, 16mm
Height Above Board0.148" (3.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-70N2DE
Related LinksKX15-, KX15-70N2DE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-70N2DE Details Description
Related parts for KX15-70N2DE
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
BRACKET 1.37" X 2.0" datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
TAPE POLY ANTISTATIC 3/8" X 72YD datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf