JAE Electronics KX15-80N4DE
KX15-80N4DE picture photo
Mfg. Part Number
KX15-80N4DE
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 80POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX15-80N4DE.pdf
Availability of KX15-80N4DE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KX15-80N4DE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-80N4DE
Internal Part NumberEIS-KX15-80N4DE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple devices Apr/2013
Standard Package64
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights6mm, 9mm, 12mm, 15mm, 18mm
Height Above Board0.226" (5.74mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-80N4DE
Related LinksKX15-, KX15-80N4DE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-80N4DE Details Description
Related parts for KX15-80N4DE
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15M OHM 10% 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 RW SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf