United Chemi-Con KXG350VB68RM16X25LL
KXG350VB68RM16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG350VB68RM16X25LL
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
KXG350VB68RM16X25LL.pdf
Availability of KXG350VB68RM16X25LL
QUANTITY
KXG350VB68RM16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG350VB68RM16X25LL
Internal Part NumberEIS-KXG350VB68RM16X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG350VB68RM16X25LL
Related LinksKXG350VB6, KXG350VB68RM16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG350VB68RM16X25LL Details Description
Related parts for KXG350VB68RM16X25LL
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FP datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf