United Chemi-Con KXG400VB15RM12X20LL
KXG400VB15RM12X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG400VB15RM12X20LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
KXG400VB15RM12X20LL.pdf
Availability of KXG400VB15RM12X20LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KXG400VB15RM12X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG400VB15RM12X20LL
Internal Part NumberEIS-KXG400VB15RM12X20LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG400VB15RM12X20LL
Related LinksKXG400VB1, KXG400VB15RM12X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG400VB15RM12X20LL Details Description
Related parts for KXG400VB15RM12X20LL
CONN DSUB FEMALE 22-26AWG HD datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND WHITE 10' datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SCD 3.81/26/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES 4.9995K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf