United Chemi-Con KY10VB102M8X20LL
KY10VB102M8X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KY10VB102M8X20LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
KY10VB102M8X20LL.pdf
Availability of KY10VB102M8X20LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY10VB102M8X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY10VB102M8X20LL
Internal Part NumberEIS-KY10VB102M8X20LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY10VB102M8X20LL
Related LinksKY10VB10, KY10VB102M8X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY10VB102M8X20LL Details Description
Related parts for KY10VB102M8X20LL
IC ASYNC COMM ELEMENT 40-DIP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 3A STD QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN GUARD 40MM METAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS VERT 2MM BLUE T/H datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO252 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf