United Chemi-Con KY10VB392M12X30LL
KY10VB392M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
KY10VB392M12X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
KY10VB392M12X30LL.pdf
Availability of KY10VB392M12X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY10VB392M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY10VB392M12X30LL
Internal Part NumberEIS-KY10VB392M12X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY10VB392M12X30LL
Related LinksKY10VB39, KY10VB392M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY10VB392M12X30LL Details Description
Related parts for KY10VB392M12X30LL
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 217.35VC AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 20.57MM datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING MAGNET datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf