FFF KY23015200J0G
KY23015200J0G picture photo
Mfg. Part Number
KY23015200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D SQU
Datasheet Download
KY23015200J0G.pdf
Availability of KY23015200J0G
QUANTITY
KY23015200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KY23015200J0G
Internal Part NumberEIS-KY23015200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,058
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY23015200J0G
Related LinksKY2301, KY23015200J0G Datasheet, FFF Distributor
KY23015200J0G Details Description
Related parts for KY23015200J0G
CAP ALUM 12000UF 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
ENCODER MODULE 200CPR 1/8" datasheet.pdf
CONN HEADER .787" 16POS DUAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4200K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf