United Chemi-Con KY35VB681M10X30LL
KY35VB681M10X30LL picture photo
Mfg. Part Number
KY35VB681M10X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
KY35VB681M10X30LL.pdf
Availability of KY35VB681M10X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY35VB681M10X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY35VB681M10X30LL
Internal Part NumberEIS-KY35VB681M10X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.91A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY35VB681M10X30LL
Related LinksKY35VB68, KY35VB681M10X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY35VB681M10X30LL Details Description
Related parts for KY35VB681M10X30LL
IC OPAMP JFET 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 205K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TWEEZER 4.5" SUPER FINE ANTI-MA datasheet.pdf