FFF KZ21705000J0G
KZ21705000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KZ21705000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 45D SQU
Datasheet Download
KZ21705000J0G.pdf
Availability of KZ21705000J0G
QUANTITY
KZ21705000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KZ21705000J0G
Internal Part NumberEIS-KZ21705000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,015
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesMuse KZ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZ21705000J0G
Related LinksKZ2170, KZ21705000J0G Datasheet, FFF Distributor
KZ21705000J0G Details Description
Related parts for KZ21705000J0G
CONN HEADER .100 SINGL STR 34POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 1.5G-6G 14-LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8568 2 85682 datasheet.pdf
RES 36K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 302W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf