United Chemi-Con KZE6.3VB151M5X11LL
KZE6.3VB151M5X11LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE6.3VB151M5X11LL
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
KZE6.3VB151M5X11LL.pdf
Availability of KZE6.3VB151M5X11LL
QUANTITY
KZE6.3VB151M5X11LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE6.3VB151M5X11LL
Internal Part NumberEIS-KZE6.3VB151M5X11LL
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE6.3VB151M5X11LL
Related LinksKZE6.3VB1, KZE6.3VB151M5X11LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE6.3VB151M5X11LL Details Description
Related parts for KZE6.3VB151M5X11LL
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
RES 43 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 41MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 570MA 360 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf