Tamura L07P040S05
L07P040S05 picture photo
Mfg. Part Number
L07P040S05
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Datasheet Download
L07P040S05.pdf
Availability of L07P040S05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L07P040S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of L07P040S05
Internal Part NumberEIS-L07P040S05
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing40A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply5V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)30mA
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L07P040S05
Related LinksL07P0, L07P040S05 Datasheet, Tamura Distributor
L07P040S05 Details Description
Related parts for L07P040S05
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.64"L X 1.52"W datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 14TSSOP datasheet.pdf
CONN. CBLE RJ-45 SINGLE END 2M datasheet.pdf
SL 5.00/02/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A 5DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf