AVX Corporation L0805120GEWTR
L0805120GEWTR picture photo
Mfg. Part Number
L0805120GEWTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 750MA 200 MOHM
Datasheet Download
L0805120GEWTR.pdf
Availability of L0805120GEWTR
QUANTITY
L0805120GEWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0805120GEWTR
Internal Part NumberEIS-L0805120GEWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±2%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant2.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.04mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0805120GEWTR
Related LinksL08051, L0805120GEWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0805120GEWTR Details Description
Related parts for L0805120GEWTR
CONN RCPT STR 120POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC 12-BIT 8+4 PORT D/A 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 560K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 37POS datasheet.pdf
IC CLK JITTER CLEANR 40QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf