Tamura L08P150D15
L08P150D15 picture photo
Mfg. Part Number
L08P150D15
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Datasheet Download
L08P150D15.pdf
Availability of L08P150D15
QUANTITY
L08P150D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of L08P150D15
Internal Part NumberEIS-L08P150D15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Loop Hall Effect Sensors
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply±15V
Response Time10µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L08P150D15
Related LinksL08P1, L08P150D15 Datasheet, Tamura Distributor
L08P150D15 Details Description
Related parts for L08P150D15
IC HEX SCHMITT INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0 AWG BLUE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
100UF 35V 10X13 125C RAD datasheet.pdf