Ohmite L100J100K
L100J100K picture photo
Mfg. Part Number
L100J100K
Brief Description
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J100K.pdf
Availability of L100J100K
QUANTITY
L100J100K Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J100K
Internal Part NumberEIS-L100J100K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J100K
Related LinksL100, L100J100K Datasheet, Ohmite Distributor
L100J100K Details Description
Related parts for L100J100K
OPT FIBER MANIFOLD W/12M TUBE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
P&S 4P5W 60A/3PY277/480 RECEPT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf