Ohmite L100J125E
L100J125E picture photo
Mfg. Part Number
L100J125E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 125 OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J125E.pdf
Availability of L100J125E
QUANTITY
L100J125E Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J125E
Internal Part NumberEIS-L100J125E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)125
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J125E
Related LinksL100, L100J125E Datasheet, Ohmite Distributor
L100J125E Details Description
Related parts for L100J125E
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.405" UNIV datasheet.pdf