Vicor Corporation V300A28E500BS3
V300A28E500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28E500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V300A28E500BS3.pdf
Availability of V300A28E500BS3
QUANTITY
V300A28E500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28E500BS3
Internal Part NumberEIS-V300A28E500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28E500BS3
Related LinksV300A28, V300A28E500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28E500BS3 Details Description
Related parts for V300A28E500BS3
RES SMD 35.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS DUAL .100 STR datasheet.pdf