Panasonic Electronic Components ELJ-NK56NAF
ELJ-NK56NAF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-NK56NAF
Brief Description
FIXED IND 56NH 210MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-NK56NAF.pdf
Availability of ELJ-NK56NAF
QUANTITY
ELJ-NK56NAF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-NK56NAF
Internal Part NumberEIS-ELJ-NK56NAF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 200MHz
Frequency - Self Resonant2.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-NK56NAF
Related LinksELJ-N, ELJ-NK56NAF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-NK56NAF Details Description
Related parts for ELJ-NK56NAF
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC USB HUB PWR CONTROLLER 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 16MSOP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC SS/VOLT OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
5811408 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 16DFN datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf