Ohmite L12J390E
L12J390E picture photo
Mfg. Part Number
L12J390E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 12W
Datasheet Download
L12J390E.pdf
Availability of L12J390E
QUANTITY
L12J390E Order Process
Ship out your order
Specifications of L12J390E
Internal Part NumberEIS-L12J390E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.748" L (7.94mm x 44.40mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L12J390E
Related LinksL12J, L12J390E Datasheet, Ohmite Distributor
L12J390E Details Description
Related parts for L12J390E
IC MONITOR VOLTAGE UNIV 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE LIGHT GRAY datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPDT CENTER ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf